"Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności"

O Akcji „Wykształcenie szansą i drogą do niezależnego życia ..."

czwartek, 24 listopada 2011

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. St. Staszica w Białymstoku zaprasza tegorocznych Maturzystów na bezpłatną „AKADEMIĘ MATURALNĄ WSAP 2012”.
Podczas ferii zimowych, w dniach 23 stycznia – 3 lutego 2012 r., w siedzibie uczelni, będą zorganizowane kursy przygotowujące do zdania matury na poziomie podstawowym z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, wiedzy o społeczeństwie i geografii.
Zajęcia poprowadzą nauczyciele renomowanych białostockich liceów, praktycy z wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu uczniów do matury, zarazem dydaktycy z pasją. Poprowadzą oni intensywne zajęcia w wymiarze 20 godzin z każdego przedmiotu, ukierunkowane przede wszystkim na osiągnięcie jak najlepszego wyniku maturalnego.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA! O PRZYJĘCIU DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ!

Szczegóły: http://www.akademiamaturalna.edu.pl/
Projekt „Podniesienie umiejętności osób pracujących – likwidacja luki kompetencyjnej w obszarze informatyki”
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/konferencje_szkolenia/Projekt_Podniesienie_umiejetnosci_osob_pracujacych_%E2%80%93_likwidacja_luki_kompetencyjnej_w_obszarze_infor.htm

poniedziałek, 21 listopada 2011

czwartek, 17 listopada 2011

LO w dwa lata

Została wznowiona rekrutacja do III Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Białymstoku!!!
Rekrutacja trwa od 15.11.2011r. do 15.01.2011r.
Więcej informacji: http://www.rewolucjaedukacyjna.pl/

poniedziałek, 14 listopada 2011

piątek, 11 listopada 2011

Prawa studenta

Student może studiować na więcej niż jednym kierunku lub inne przedmioty, także w różnych uczelniach. Zasady i tryb podejmowania przez studenta tego rodzaju studiów określa regulamin studiów.

Student może studiować według indywidualnego planu studiów i programu nauczania na zasadach ustalonych przez radę podstawowej jednostki organizacyjnej lub inny organ wskazany w statucie.

Student może przenieść się z innej uczelni, w tym także zagranicznej, za zgodą kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni przyjmującej, wyrażoną w drodze decyzji, jeżeli wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w uczelni, którą opuszcza.

Student może uzyskać urlop od zajęć w uczelni na zasadach i w trybie określonych w regulaminie studiów.
W okresie korzystania z urlopu student zachowuje prawa studenta, chyba że regulamin studiów lub przepisy o pomocy materialnej stanowią inaczej.

Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005
r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.)

Pomoc materialna dla studenta: Stypendia

Student może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w formie:
1) stypendium socjalnego;
2) stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych;
3) stypendium rektora dla najlepszych studentów;
4) stypendium ministra za osiągnięcia w nauce;
5) stypendium ministra za wybitne osiągnięcia (od 01.10.1012 r.);
6) stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe;
7) zapomogi.

Stypendium socjalne ma prawo otrzymywać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego ustala wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne.

Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.

Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może być przyznane studentowi szczególnie wyróżniającemu się w nauce oraz posiadającemu osiągnięcia naukowe, a stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe studentowi, który osiągnął wysoki wynik sportowy we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym i zaliczył kolejny rok studiów.

Zapomoga może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Student może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim.

Student może ubiegać się o zakwaterowanie w domu studenckim uczelni lub wyżywienie w stołówce studenckiej uczelni.
Student może ubiegać się o zakwaterowanie w domu studenckim uczelni małżonka i dziecka.

Student może równocześnie otrzymywać stypendium rektora dla najlepszych studentów i stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Otrzymanie tych stypendiów nie wyklucza prawa studenta do świadczeń pomocy materialnej oraz prawa do otrzymywania stypendium przyznawanego przez organy samorządu terytorialnego oraz pracodawców, a także pochodzących ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.
Student studiów stacjonarnych może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości również z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki.

Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium rektora dla najlepszych studentów i stypendium ministra za wybitne osiągnięcia tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku studiów.
Student jest obowiązany do złożenia oświadczenia o niepobieraniu świadczeń pomocy materialnej na więcej niż jednym kierunku.

Pierwszeństwo w przyznaniu miejsca w domu studenckim uczelni publicznej przysługuje studentowi tej uczelni, któremu codzienny dojazd do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie i który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.
Pierwszeństwo w przyznawaniu wyżywienia w stołówce studenckiej przysługuje studentowi, o którym mowa powyżej.

Wybitnie uzdolnieni absolwenci studiów licencjackich i inżynierskich oraz studenci po ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich, łącznie nie więcej niż 100 osób, mogą w drodze konkursu, realizowanego w ramach programu ministra właściwego do spraw nauki "Diamentowy Grant", otrzymać środki na badania naukowe, finansowane ze środków przewidzianych w budżecie państwa na naukę.

Pomoc materialna dla studentów może być przyznawana przez jednostki samorządu terytorialnego.
Stypendia za wyniki w nauce dla studentów mogą być przyznawane przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące państwowymi ani samorządowymi osobami prawnymi.

Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej. Osobom, które ukończyły studia pierwszego stopnia, prawo to przysługuje do dnia 31 października roku, w którym ukończyły te studia.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą podjąć decyzję o przyznaniu ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej dla doktorantów.

Uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego określają odrębne przepisy.

Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005
r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.)

Wszystko o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce bądź wybitne osiągnięcia sportowe: http://www.stypendiumministra.pl/

Wszystkie informacje