Prawo do otrzymania pożyczek i kredytów mają:
• studenci szkół wyższych, o których mowa w ustawie z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.) oraz ustawie z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z późn. zm.),
• słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi,
• słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi,
• uczestnicy studiów doktoranckich, o których mowa w ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595).
Pożyczki studenckie i kredyty studenckie mogą otrzymać studenci, którzy są obywatelami polskimi i rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia.
Pierwszeństwo w otrzymaniu pożyczki studenckiej lub kredytu studenckiego mają studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie.
Kredyty studenckie udzielane są przez banki.
Kwota kredytu studenckiego lub udzielonej pożyczki studenckiej nie może przekroczyć w ciągu jednego roku studiów 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za kwartał poprzedzający kwartał, w którym dokonano ustalenia wysokości kredytów studenckich i pożyczek studenckich.
Pożyczki studenckie i kredyty studenckie udzielane są na okres nie dłuższy niż okres studiów, przy czym okres ten nie może przekroczyć łącznie 6 lat.
Pożyczki studenckie i kredyty studenckie są udzielane także na okres studiów doktoranckich, nie dłuższy jednak niż 4 lata.
Pożyczki studenckie i kredyty studenckie wypłacane są w ratach miesięcznych nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku, z wyłączeniem okresów urlopów udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.
Spłata kredytu studenckiego lub pożyczki rozpoczyna się nie później niż po upływie 2 lat od zakończenia studiów, w tym również studiów doktoranckich, i trwa nie krócej niż dwukrotność okresu, na jaki zostały udzielone, chyba że kredytobiorca lub pożyczkobiorca wnioskuje o krótszy termin spłaty.
Wysokość raty spłat kredytu studenckiego lub pożyczki studenckiej nie może przekroczyć 20% miesięcznego dochodu pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy.
Pożyczki studenckie i kredyty studenckie mogą być częściowo lub w całości umorzone. Podstawą umorzenia pożyczek studenckich i kredytów studenckich są w szczególności:
• trudna sytuacja życiowa pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy,
• trwała utrata zdolności do spłaty zobowiązań,
• brak prawnych możliwości dochodzenia roszczeń,
• dobre wyniki ukończenia studiów.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 1998 r. Nr 108, poz. 685 z późn. zm.)
Więcej informacji:
http://www.kredytstudencki.net/
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania , spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich (Dz.U. z 2010 r. Nr 87 poz. 560):
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet;jsessionid=DA6221FAC1CBF4115EB2F3AB6BAE602B?id=WDU20100870560&min=1
Polecamy lekturę:
Od października student dostanie 600 zł kredytu
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/526669,od_pazdziernika_student_dostanie_600_zl_kredytu.html
Każdy ma prawo do nauki. Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
"Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności"
O Akcji „Wykształcenie szansą i drogą do niezależnego życia ..."
Wykazy placówek edukacyjnych w Białymstoku
- Wykaz poradni psychologiczno-pedagogicznych
- Wykaz przedszkoli integracyjnych
- Wykaz szkół podstawowych i gimnazjalnych (integracyjne i specjalne)
- Wykaz szkół przyspasabiających do pracy
- Wykaz szkół zawodowych (integracyjnych i specjalnych)
- Wykaz szkół średnich intergracyjnych
- Wykaz bezpłatnych szkół policealnych
- Wykaz uczelni wyższych
Pomoc materialna uczniom / studentom
- Dofinansowanie do zakupu podręczników „Wyprawka szkolna”
- Dofinansowanie kosztów nauki w szkołach wyższych i policealnych
- Kredyt studencki
- Pomoc materialna dla studentów
- Pomoc materialna dla uczniów
- Stypendia unijne dla uzdolnionych uczniów
- Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie